STM

GEMED Projesi (Gemi Muharebe Etkinlik Değerlendirme Modeli Geliştirilmesi) kapsamında STM’ye (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) Lojistik/İkmal/Tedarik Ömür Devri matematik modellerinin geliştirilmesi ile ilgili danışmanlık hizmeti verilmesine başlanmıştır. (Haziran 2018)


LDG

TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş’ isimli Lojistik Destek Gemisi, törenle denize indirildi
SELAH Tersanesi tarafından inşa edilen LDG , 8.10.2016 tarihinde denize indirildi.ldg

Törene, Başbakan Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, denize ismini veren şehit Yüzbaşı Güngör Durmuş’un ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

Lojistik Destek gemisinin özelliklerinden de bahseden Oramiral Bostanoğlu, “Üstün özellikler ve yerli cihazlarla donatılmış bu gemimiz unsurlarımıza akaryakıt, su, yiyecek ihtiyacını karşılayabilecek, tehditlere karşı kendini koruyabilecek, helikopter harekatı yapabilecek, küçük çapta cerrahi müdahaleleri yapabilecek imkan ve kabiliyetlere sahip olacaktır”.

“Çok maksatlı amfibi hücum gemisi, amfibi çıkarma gemileri, denizde ikmal muharebe destek gemisi, Tuzla sınıfı karakul gemileri, SAT botları, denizaltı kurtarma ana gemisi, kurtarma ve yedekleme gemileri, süratli çıkarma gemileri gibi projeler, Deniz Kuvvetlerimizin milli imkanlarla üretilen harp silah ve araçlarına sahip olma, dışa bağımlılığı azaltma ve milli gemi inşa sanayimizi geliştirme konusundaki azim ve kararlılığın en güçlü örnekleridir. “diye konuştu.


LST

Dünyanın en büyük amfibi gemisi TCG Bayraktar’ın ikizi TCG Sancaktar denize indiriliyor.sancaktar2

ADİK Tersanesi tarafından inşa edilen gemilerden ikincisi olan Sancaktar, 18.07.2016 ‘da denize indirildi.

Üstün taşıma özelliği

LST(Landing Ship Tank) model olan Sancaktar adlı geminin en büyük özelliği aynı anda 20 tankı çok uzaklardaki kıyıya ulaştırabilmesi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yaptırılan geminin yüzde 70 oranında Türk mühendisliğinin ürünü.

Sancaktar’da Milgem Projesi’ndeki savunma sistemleri kullanılırken, gemi, savunma sistemleri kadar üstün taşıma kapasitesi ile de dünyadaki pek çok örneğinden çok farklı. Denizaltılardan atılacak torpidolara karşı kendini savunabilen, savaş uçaklarına karşı sistemleri olan çıkarma gemisi 566 kişinin aynı anda barınabileceği kadar da büyük bir alana sahip.

Değişen  savaş koşulları ve stratejik dengeler nedeniyle ihtiyaç duyulan çıkarma gemisi hem amfibi (denizden karaya) harekat hem de ateş desteği amacıyla kullanılabilecek.

Nükleer Korumalı

Sancaktar’ın’ın üst binası balistik korumalı olarak dizayn edildi. Sancaktar, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına da sahip olacak.


LST

LST Projesi 17-Haziran -2013’ de başlamıştır. İlk Gemi BAYRAKTAR törenle Ekim 2015 ayında denize indirilmiştir.haber5

LST gemileri, şu ana kadar özel sektör askeri tersanelerinden yapılmış en kapsamlı gemiler olacaktır.

Yardımcı sınıf bir gemi olan ve Tank Çıkarma Gemisi olarak da bilinen LST’nin ana görev fonksiyonu, Amfibi Harekat ve Ateş Desteğidir. Amfibi Gemi, amfibi harekat ile idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecektir.

Tamamen yerli ve özgün tasarım olarak ADİK Tersanesinde inşa edilecek olan 2 adet Amfibi Gemi (LST) gemi üst orta büyüklükte ve önemli bir savunma gücüne sahip olacaktır.


LCT

Ege’de Efes-2016 Birleşik Müşterek Atışlı Tatbikatına LCT Amfibi gemileri de katılmıştır.

20161