Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 2015 yılı içinde inşa edilmesine başlanan Lojistik Destek Gemisi (LDG) Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan ELD hizmetleri için SELAH Tersanesi ve GELİŞİMPARK arasındaki sözleşme, Eylül 2014 ayında imzalanmıştır.

ldg2

  • 7 Mayıs 2014’de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilecek Lojistik Destek Gemisi (LDG) Projesi ile ilgili Selah Tersanesi ile sözleşme 24 Kasım 2014 tarihinde imzalanmıştır.
  • Lojistik gemilerinin görevi, operasyon güçleri için yiyecek, su, giyecek, ekipman, mühimmat, yakıt ve inşaat malzemelerinin temini; personel, teçhizat ve ekipmanın taşınması; tıbbi yardım, ekipman, araç, gemi bakım-onarımı gibi lojistik destekleri sağlamak olarak tanımlanmaktadır.
  • Lojistik destek gemileri, deniz aşırı bölgelerde bulunan askeri üslerde birliklerin lojistik gereksinimini tam olarak karşılamak amacıyla kullanılıyor olacaktır.
  • Bunun yanısıra olası çıkarmalar sırasında, ihtiyaç olunan tüm malzeme ve personel bu gemiler ile yerine ulaştırılabilmektedir.
  • Bu proje, bugüne kadar inşa edilen projeler içinde, en kısa sürede inşa edilecek proje unvanını da taşımaktadır. Lojistik Destek Gemisinin ilki 16 ay gibi kısa bir süre içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.İki geminin teslim süresi 26 ay olacaktır.

Sözleşme yürütme faaliyetlerine devam edilmektedir.