SSİK kararları doğrultusunda, TÜRK DENİZ KUVVETLERİ’ nin, “Tank Çıkarma Amfibi Gemisi (Landing Ship Tank – LST)” projesini kazanan Anadolu Deniz İnşaa Kızakları (ADİK) Tersanesi ile Gelişimpark, ELD hizmetleri konusunda 2013 yılında sözleşme imzalamış olup, sözkonusu faaliyetlerine devam etmektedir.

  • Uzak mesafelere güç aktarımı ihtiyacı, hava imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği ve personel ile malzemenin nakil edilebilmesine olanak veren gemilerdir. Bu sayede gelişmiş ileri muhabere elektronik ve komuta kontrol imkânları ile harekat ve lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanı sıra gerektiğinde doğal afet görevlerini yerine getirebilecek imkan ve kabiliyetlere sahip olunacaktır.lst
  • 6 Ocak 2010 tarihinde, Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) tarafından ihalesi ADİK’e verilen LST projesinde 16 Haziran 2011 tarihinde iki gemi için Tedarik Sözleşmesi imzalanmıştır.
  • 17 Haziran 2013’de Sözleşme Takviminin başladığı LST projesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde ilk gemimim sacı kesilmiştir. 17 Şubat 2017’de şanlı Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edildiğinde TCG BAYRAKTAR adını alacak gemimizin imalat süreci başlamıştır.
  • LST gemileri, şu ana kadar özel sektör askeri tersanelerinden yapılmış en kapsamlı gemiler olacaktır.
  • Tamamen yerli ve özgün tasarım olarak ADİK Tersanesinde inşa edilecek olan 2 adet Amfibi Gemi (LST) gemi üst orta büyüklükte ve önemli bir savunma gücüne sahip olacaktır.
  • LST, KARADENİZ, MARMARA, EGE DENİZİ ve AKDENİZ harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecektir. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de çok önemli bir katkı sağlayacaktır.
  • Gemi Personeli  : 12 subay, 51 Astsubay, 66 erAmfibi personel  : 350Gemide toplam 566 kişilik yatak kapasitesi mevcut olacaktır.

Sözleşme yürütme faaliyetlerine devam edilmektedir.

lst2