GelişimPark, ASFAT ile Pakistan Deniz Kuvvetleri arasında imzalanan “PN MİLGEM Projesi” kapsamında ELD Yazılım ve Hizmetleri konusunda 2020 yılı haziran ayında ASFAT ile sözleşme imzalamış ve çalışmalarına başlamıştır.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi, ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilmesini kapsamaktadır. Korvetlerin iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecektir.

Program kapsamında ilk gemi Türkiye’de 54’nci ayda, ikinci gemi Türkiye’de 60’ncı ayda, üçüncü gemi Pakistan’da 66’ncı ayda, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.

GelişimPark, alt yüklenici olarak Türkiye’nin en önemli askeri denizcilik ihracat projesine ELD (Entegre Lojistik Destek) Yazılımı ve Hizmetlerini gerçekleştirmek üzere 11 yıllık tecrübesiyle katkıda bulunacaktır.

Türkiye’nin sahip olduğu milli yeteneğin “dost ve kardeş ülke” Pakistan’a ihracatı, ülke sanayisi ve mühendislik kabiliyetinin geldiği aşamayı göstermesi açısından önem taşımaktadır.